Niečo o mieste.

Naše vinohrady dotvárajú nádhernú panorámu mestečka Veľký Krtíš. V okruhu 80 km sa nenachádza žiaden priemysel, ktorý by znečisťoval prírodu. Životné prostredie je tu čisté a kultúrne plodiny prírodné. Toto prostredie je výnimočné pôdou, klímou a mikroklímou, kde je široký rozsah teplôt medzi chladnými nocami a slnečnými dňami. Toto prirodzené požehnanie je zdrojom a inšpiráciou našich jedinečných druhov vín.

O rajóne.

Južná poloha viničných svahov s hojnosťou slnečných lúčov a vhodné pôdne vlastnosti predurčujú tento rajón na pestovanie vinnej révy. Nečudo, že vinohradnícka tradícia tu siaha ďaleko do minulosti. Veď prvá zmienka o vinohradníctve v tejto oblasti je už z roku 1135.

O oblasti.

Naše vinohrady spadajú do Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Je to rozmanitá oblasť na juhu stredného Slovenska siahajúca až k hraniciam s Maďarskom, ktorá sa tiahne od Hontu až po Gemer. Ma vynikajúce pestovateľské podmienky a veľkú perspektívu. Delí sa na 7 vinohradníckych rajónov. Centrum výroby vín v tejto oblasti je Veľký Krtíš, ktorý spadá do Modrokamenského vinohradníckeho rajónu.